Tilaa-Lehti.fi -lehtipalveluun

Tornio kaatui 2-0

10.05.2009 | Aihealue: Miehet, Pääuutinen

AC Oulu voitti sunnuntaina TP-47:n lukemin 2-0. Vierasjoukkue ei saanut ottelun aikana ainoatakaan erityisen vaarallista paikkaa ja tahtipuikkoa heiluttikin kotijoukkue AC Oulu koko ottelun ajan. Ensimmäinen puoliaika tosin oli huonotasoista pelailua, jossa tahtotila oli kadoksissa ja taito jätetty pukukoppiin. AC Oulun tukipilari Mika Nurmelakin oli ensimmäisellä puoliajalla kuin varjo todellisesta tasostaa. Toisella puoliajalla koko joukkue kuitenkin piristyi ja loi riittävästi vaarallisia tilanteita lukuisista erikoistilanteista, jotta ottelu pystyttiin voittamaan.

Maalinteon aloitti heti toisen puoliajan toisella minuutilla Tommi Siekkinen, jolle 1-0 maali merkittiin maalinedushässäkän seurauksena. Frank Jonkekin tuuletti maalia siihen malliin, että maalintekijä taidettiin lopulta arpoa. Ratkaisevan osuman puski maaliin kymmenen minuuttia ennen päätösvihellystä Antti Pehkonen vapaapotkusta, jonka antoi Nurmela.

Huomionarvoista ottelussa oli maalipaikkojen vähyys (edit. AC Oulun raportin mukaan maalipaikkoja oli runsaasti, joten tässä on kyseessä toimituksellinen näkemysero tai muistihäiriö =). Vierailija TP-47 ei saanut luotua juuri lainkaan vaarallisia maalipaikkoja. AC Oulullakin todella vaarallisia pelitilannepaikkoja ei ollut kuin Siekkisen läpiajo toisella puoliajalla, josta Siekkinen ei kuitenkaan saanut palloa maaliin. Kotijoukkueen vaarallisimmat tilanteet ja maalit syntyivät erikoistilanteista, joissa Nurmela on mies paikallaan.

Pelatuissa paikoissa viimeinen terävyys ja röyhkeys puuttuivat. Lisäksi pallottomien miesten liikkuminen kentällä oli etenkin ensimmäisellä puoliajalla erityisen heikkoa, eikä aloitteita tehty.

Kotijoukkueen pirteimpiin kuuluva Siekkinen loukkasi jalkansa toisella puoliajalla, mutta jatkoi pelaamista. Hetkeä myöhemmin vamma paheni ja mies jouduttiin ottamaan vaihtoon. Nilkuttaminen pukukoppiin näytti varsin vaikealta, joten nähtäväksi jää oliko miehen jättäminen kentälle suurempikin virhearvio.

Siekkisen tilalle tullut Eetu Uusitalo oli myös hyvä raastaen itseään esiin koko ottelun vaikeuksissa olleen torniolaisten vasemman puolustajan ohi.

Yksi ottelun hienoimmista paikoista oli Niko Kukan supertykki rangaistusalueen ulkopuolelta, joka kuitenkin pysähtyi ylärimaan maalikehikkoa vavisuttaen.

Kokonaisuutena ottelu oli vakuuttavaa AC Oulun hallintaa ja erikoistilannetykitystä, mutta maalipaikkoihin pääseminen pelaamalla tuotti suuria vaikeuksia, eikä laukauksia maalia kohti saatu aikaiseksi. 2-0 voitto oli ansaittu ja tästä on hyvä jatkaa viikon päästä lauantaina pelattavaan kotiotteluun, jossa vastaan asettuu PK-35 ja ennen kaikkea Petteri Kaijasilta.

Yksi kommentti
Kommentoi »

  1. NURE OLI VIILEYDELLÄÄN KUITENKIN ILLAN TÄHTI NUMERO 1 vaikka olis tosin ansainnut täydet kolme tähteä..

Kommentoi