Oululaiset edustavat opiskelijafutsalin EM-kisoissa
09.07.2010 | Aihealue: Suurennuslasin allaOulun yliopiston naisten futsaljoukkue edustaa Oulua ja Suomea Kroatian Zagrebissa käytävissä opiskelijafutsalin EM-kisoissa 18.-25.7.
Oulun korkeakouluopiskelijoista koostuva joukkue voitti SM-kisat maaliskuussa häviämättä kisoissa otteluakaan, ja sai täten edustusoikeuden EM-kisoihin.
Oululaiset lähtevät kisoihin kymmenen pelaajan vahvuudella. Zahrebiin matkaavat myös huoltaja Lotta Lumpo ja valmentaja Kalle Huusko. Oulua kisoissa edustaa myös kisoihin erotuomariksi nimetty Janno Juttula.
Pelaajamanageri Sofia Husso kommentoi lähtökohtia kisoihin seuraavasti: ”Tämä on upea mahdollisuus joukkueelle, ja aiomme jatkaa SM-kisoista tutuksi tulleella linjalla, eli voittamalla pelejä iloisella asenteella. Olemme harjoitelleet huippuvalmennuksessa, kun FTK:ssa (Futsal Team Kemi Tornio) toimiva Kalle Huusko saatiin mukaan treeneihin. Kalle on tuonut harjoituksiin varsinkinkin tekemisen rauhallisuutta ja korostanut itseluottamuksen merkitystä. Fyysinen pohja joukkueella on jo valmiiksi nähdäkseni ihan hyvässä kunnossa, sillä ylivoimaisesti suurin osa meistä pelaa talvisin futsalia ja kesäisin jalkapalloa kilpatasolla. ”
Kisoissa oululaisille vastaan asettuvat joukkueet Kroatiasta, Ranskasta, Irlannista, Norjasta, Puolasta, Portugalista ja Turkista. Naiset kilpailevat futsalissa nyt EM-tasolla ensimmäistä kertaa, miehillä kisat ovat seitsämännet. Miehissä Suomea edustaa jyväskyläläinen Kampuksen Dynamo.
Joukkueen sivut: www.naisfutis.net/oulufutsal
Kisajärjestäjän sivut: http://www.futsal2010.info/index.php
